Arsenal i-a oferit lui Manchester United titlul de campioana

Arsenal Londra a incheiat la egalitate derbiul capitalei Marii Britanii, cu Chelsea, trupa lui Jose Mourinho pierzand si matematic sansele de a mai ajunge pe Manchester in fruntea clasamentului. Astfel, United castiga al 16-lea titlu de campioana a Angliei din istorie, si primul dupa patru ani.

Chelsea nu a reusit decat un rezultat egal, 1-1 pe stadionul lui Arsenal si se afla la sapte puncte distanta de Manchester, cu doua partide ramase de disputat. Tunarii au deschis scorul in minutul 42 cand Gilberto Silva a transformat un penalti, faza la care Boulahrouz a fost eliminat.

Ramasi in 10, campionii din ultimele doua sezoane au reusit egalarea in minutul 70, Essien marcand cu o lovitura de cap. Sapte minute mai tarziu Joe Cole a trimis mingea in plasa, dar golul lui Chelsea a fost anulat pentru ofsaid.

Manchester United castigase sambata meciul din runda cu numarul 37, derbiul orasului cu City, cu 1-0, partida in care eroii alb-rosilor au fost Cristiano Ronaldo, autorul golului, si portarul Van der Sar care a parat un penalti in minutul 81.

Sir Alex Ferguson, antrenorul lui United in ultimii 21 de ani, si-a adaugat in palmares al noualea titlu de campion pe banca “diavolilor rosii” si ar putea reusi dubla interna peste doua saptamani cand Manchester intalneste tot pe Chelsea in finala Cupei Angliei.

O avanpremiera a acestei partide este programata miercuri. Cele doua echipe se infrunta in campionat, la Londra, intr-o restanta din etapa a 34-a.

Istoria lui Manchester United a inceput in 1878 cand a fost fondata echipa cu numele Newton Heath, apartinand depoului de cai ferate din zona. Foarte aproape de faliment in 1902, echipa a fost preluata de J.H.Davies care i-a schimbat si numele in Manchester United.

In 1910, formatia si-a gasit si un stadion propriu: Old Trafford, care a ramas “casa” alb-rosilor de atunci cu o exceptie de opt ani, intre 1941 si 1949 cand arena a fost bombardata in atacurile aeriene ale trupelor fasciste, perioada in care United a jucat pe stadionul rivalei locale, Manchester City.

Perioada de glorie a lui United a inceput in 1945, cand Matt Busby a fost numit managerul echipei, el ocupandu-se atat de antrenatul formatiei, cat si de problemele administrative.

Succesul a venit imediat, United castigand in 1948 Cupa Angliei si in 1956 titlul de campioana, cu o echipa tanara, a carei medie de varsta era 22 de ani, ceea ce le-a atras porecla de “Busby Babes” (copiii lui Busby).

Dezastrul a venit in 1958, avionul care transporta pe United de la Munchen spre casa prabusindu-se imediat dupa decolare, 23 dintre cei 44 de pasageri decedand.

Busby a supravietuit si a pornit reconstructia echipei, United castigand campionatul in 1965 si 1967 si apoi Cupa Campionilor Europeni, in 1968, devenind prima echipa engleza care a reusit aceasta performanta.

Echipa a intrat apoi intr-un con de umbra, din care avea sa iasa dupa instalarea la conducerea tehnica a echipei a lui Alex Ferguson, in 1986. Scotianul venit de la Aberdeen a reusit in primul sau sezon clasarea pe locul 2, prima sa performanta fiind castigarea Cupei Cupelor, in 1991, in finala cu FC Barcelona.

Aducerea lui Eric Cantona, alaturi de tinerii Denis Irwin, Paul Ince si Ryan Giggs a condus si la castigarea titlului de campioana, in 1993, primul lor titlu dupa o pauza de 26 de ani.

“Domnia” lui Ferguson a culminat in 1999, cand echipa a reusit o tripla istorica: Liga Campionilor, Campionatul si Cupa Angliei.